Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijska tržišta". Rad ima 36 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
SADRŽAJ
TOC \o "1-3" \h \z \u
VI Značaj finansijskih tržišta za turizam......................................................................30
6.1.Značaj finansijskih tržišta za finansiranje turizma..............................................31
6.2.Uticaj savremenog tržišta na turizam..................................................................33
UVOD
Pojam tržišta predstavlja susretanje ponude i tražnje koje dovodi do formiranja cene i do razmene predmeta trgovanja. Predmeti razmene na tržištu mogu da budu raznoliki: stvarna dobra, razne usluge, hartije od vrednosti, valute, devize, krediti, radna snaga i sl.
Prema predmetu razmene na tržištu izdvajaju se dva njegova osnovna segmenta: finansijsko i robno tržište.
Finansijska tržišta predstavljaju najznačajniji deo ukupnog ekonomskog i finansijskog sistema svake zemlje. Ona omogućavaju normalno i nesmetano funkcionisanje nacionalne ekonomije; predstavljaju jedan od osnovnih postulata tržišne privrede.U širem smislu, finansijska tržišta postoje svuda gde se obavljaju finansijske transakcije, dok se u užem smislu, pod finansijskim tržištima podrazumevaju mesta na kojima se trguje finansijskim instrumentima. Finansijska tržišta bi se mogla definisati kao organizovana mesta na kojima se susreću ponuda i tražnja za različitim oblicima finansijskih instrumenata (ili aktive).
Preko finansijskih tržišta privredni subjekti dolaze do sredstava neophodnih za finansiranje svog poslovanja. Ona, takođe, olakšavaju povezivanje subjekata koji raspolažu viškovima finansijskih sredstava i subjekata kojima nedostaju finansijska sredstava, odnosno povezuju dve značajne makroekonomske kategorije štednju i investicije. Preko finansijskih tržišta vrši se alokacija akumulacije sa ciljem da se ona najefikasnije upotrebi u proizvodnji. Subjekti koji raspolažu viškovima sredstava, stavljaju ih na raspolaganje subjektima kojima nedostaju finansijska sredstva.
Finansijski instrumenti se na finansijskim tržištima mogu pretvoriti u gotov novac, kada su njihovim vlasnicima potrebna likvidna sredstva, a mogu se nuditi ili tražiti supstituti roba i usluga, kao što su novac (domaći i strani), hartije od vrednosti, potraživanja i sl.
Turizam je, savremena i masovna društveno-ekonomska pojava. Njegov razvoj počinje onog trenutka kada su se istovremeno stekla tri osnovna uslova za svako turističko kretanje:
slobodno vreme - vreme u kome je moguće baviti se turizmom
novčana sredstva - višak novca potreban za bavljenje turizmom
infrastruktura - objekti koji služe za ugošćavanje turista
Turizam predstavlja veoma značajnu industrijsku granu u sve većem broju zemalja širom sveta. Takođe, razvojem turizma, podstiče se i razvoj uslužnih grana u vezi sa njim kao što su usluge transporta, smeštaja, zabave i dr. On predstavlja industrijsku granu sa tendencijom ekspanziije na globalnom nivou u poslednjih nekoliko decenija. Konkretno na evropskom kontinentu vrlo su uobičajena putovanja u inostranstvo radi kraćeg odmora. Savremeni način života koji, između ostalog, najčešće podrazumeva osmočasovno radno vreme, stvara potrebu za odmorom i rekreacijom, a rastući raspoloživi dohodak kao i, u proseku visok nivo obrazovanja, stvara sve istančanije potrebe savremenih turista. Takođe, razvoj tehnologije i transportne infrastrukture čini raznovrsne turističke sadržaje dostupnim sve većem broju ljudi. Stoga bi se moglo reći da turizam predstavlja globalno rastuću privrednu granu. Finansijska tržišta predstavljaju kategoriju sa širokim spektrom uticaja kako na nacionalnu tako i na svetsku privredu. Poremećaji na istim mogu voditi brojnim posledičnim reakcijama u okviru pojedinačnih privrednih grana, pa tako i turizma. Isto tako, stabilna finansijska tržišta su od velikog značaja za nesmetano odvijanje poslovnih procesa u turizmu. Globalizacija kao trend širenja poslovanja na svetski nivo a koja je zahvatila kako finansijska tržišta tako i turističku delatnost čini da međuzavisnost navedenih kategorija postane ozbiljnija.
...
--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!